Olfe Blog

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinde yüz binlerce web sayfası bulunuyor. Peki, bu web sayfaları nasıl oluyor da 24 saat boyunca kesintisiz olarak çalışabiliyor? Hosting nedir sorusu aslında bu sorunun da cevabı.

Örneğin bilgisayarınızda bir Excel veya Word dosyası oluşturdunuz. Oluşturduğunuz dosyayı saklamak ve kullanılabilir halde tutmak adına bilgisayar diskine kaydedersiniz. Bilgisayarınızı açıp kapattığınızda dosyanız sürekli karşınızdadır. Dosyayı açıp işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Bilgisayar diskiniz sizin dosyanızı barındırma görevi üstlenir. Web sayfalarındaki mantık neredeyse aynıdır.

Teknik olarak web sayfalarını kendi bilgisayarınızda barındırmanız pek mümkün değildir. İnternet ortamında kesintisiz bir şekilde yedi gün yirmi dört saat açık kalan, yoğun trafikte dahi aksamadan hizmet vermeye devam eden bir web sayfasını barındırmak için güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Bu bilgisayarlara genel olarak “sunucu” adı verilir.

Daha genel bir tanımla hosting: şahıs veya şirketlere ait web sayfalarının aksaklık yaşamadan internet ortamında yayınlanmasını sağlayan, donanımsal ve yazılımsal olarak güçlü web sunucuları tarafından barındırılan bir web sitesi hizmetidir. Eğer bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız mutlaka bir hosting hizmeti almanız gerekir. Bu sayede web sitenize dünyanın her köşesinden kesintisiz erişim imkânı tanınmış olacaktır.

Hosting Kullanım Amaçları Nelerdir?

Diyelim ki parlak bir fikriniz var ve bu fikri internet ortamına taşımak istiyorsunuz. Öncelikle ihtiyacınız olan şey kaliteli bir hosting hizmeti almak olacaktır. Web sitenizin kurulup yayınlanmasını, ardından bütün dünya tarafından erişilebilir olmasını sağlayan en önemli unsur hosting’tir.

Bir blog sayfası açarak gezdiğiniz yerleri insanlara anlatmak istiyorsunuz. Veya bir ürünün pazarlamasını internet üzerinden yaparak satış rakamlarınızı artırmak gibi bir gayeniz var. Film incelemesi mi yapıyorsunuz? Kitap yazarı mısınız? Kurumsal bir şirketiniz mi var? Sosyal bir forum mu oluşturmak istiyorsunuz? İnternet sitesi açmadaki amacınız ne olursa olsun hosting hizmetleri almak kaçınılmazdır.

Hangi Hosting Türünü Seçmeliyim?

Kurmayı düşündüğünüz web sitesinin yapısına göre hosting ihtiyacınız farklılık gösterebilir. Blog içerikli bir web sayfası kuracaksanız, standart özellikleri sunan bir hosting hizmeti sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Ancak kurumsal web siteleri ve e-ticaret siteleri için daha donanımlı özelliklere sahip olan profesyonel sunucu hizmetleri almak gerekir.

Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunur. Hizmetin size neler vaat ettiğini önceden bilmeniz avantaj sağlayacaktır.

  • Kaç adet web sitesi kurulabileceği,
  • Aylık trafik boyutu ne kadar olduğu,
  • Ne kadarlık bir belleğe sahip olunacağı,
  • Kaç adet veritabanı ve FTP olacağı,
  • Kaç adet e-posta kullanılabileceği,

Gibi özellikler bir hosting hizmetinin kullanıcıya sunduğu temel haklardır. Eğer web sitenizin sunucu hızının yüksek olmasını hedefliyorsanız, üst düzey performans sağlayan bir hosting seçimi yapmanız gerekecektir. Bu durumda sunucunun size sağladığı temel özellikleri limitsiz olarak kullanabilir, web sayfanızın internet ortamında daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

Kurumsal ve diğer ihtiyaçlarınız için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İletişim