Olfe Blog

CDN Nedir? CDN Kullanmalı Mıyım?

CDN Nedir? CDN Kullanmalı Mıyım?

Web sitelerinin en büyük sorunları arasında yüksek kaynak kullanımı ve sayfa açılış hızının düşük olması bulunur. Bu iki sorun çözüme kavuşturulmaz ise web sitesinden beklenen verimin alınması pek mümkün olmayacaktır. Ziyaretçiler için sayfa açılış hızı önemli bir kriterdir; web sitesindeki sayfaların geç yüklenmesi ziyaretçilerin siteye olan odağını kaybettirir. Bu durum Google tarafından da olumlu karşılanmaz. Zaman içinde web sitesinin arama motoru performansı düşüş yaşayacak, sahip olunan sıralamalar kaybedilecektir. Bu nedenle web sitesi hızını artırma yollarından biri olan CDN hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. CDN kullanımı sonrasında site hızınızın gözle görülür bir şekilde artacağını tespit edebilirsiniz. Yazımızın devamında CDN hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

CDN Nedir?

Web sitelerindeki görseller, videolar, CSS, JavaScript gibi sabit içeriklerin ziyaretçilere hızlı dağıtımını sağlayan, sunucu yanıt zamanını azaltan sunuculara içerik dağıtım ağları denilmektedir. İçerik dağıtım ağları içinde CDN (Content Delivery Network) çok sayıda kurumsal firma tarafından tercih edilirken, çoklu kullanıcı istekleri karşısında büyük avantaj oluşturur.

CDN’nin genel amacı farklı varlık noktaları (PoP) belirlemektir. Böylece kullanıcı istekleri hızlı bir şekilde karşılanabilir. Web sitesindeki veri akışının, trafiğin konforlu hale gelmesinde önemli bir yardımcıdır. Ziyaretçi deneyimi açısından CDN kullanımı tavsiye edilmektedir.

Ziyaretçi sayısı yüksek web sitelerini ziyaret ettiğimizde aslında CDN kullanmış oluyoruz. Yoğun trafik karşısında web sitesinin yüklenme hızında bir düşüş yaşamaması CDN sayesinde mümkün olacaktır.

Web Siteme CDN Kurmalı Mıyım?

CDN kurulumu düşünenler için öncelik, ilgili web sitesinin ne kadar trafik çektiği olmalıdır. Basit blog siteleri için ilk aşamada CDN pek önemli görünmeyebilir; ancak trafik artmaya başladıktan sonra CDN tercihinde bulunmak doğru karar olacaktır. Çeşitli görsel ve videoları kullanarak içerik paylaşımı yapan blog sitelerini örnek olarak gösterebiliriz.

Eğer bir e-ticaret siteniz bulunuyorsa CDN ağını kullanmanız kaçınılmaz hale gelecektir. Sadece Türkiye’den değil, Dünya’nın çeşitli yerlerinden sitesine ziyaretçi çeken web siteleri için durum farklı değildir. Başka bir ülkeden sitenize erişim sağlayan ziyaretçiler CDN sayesinde en yakındaki sunucudan içeriğe erişebilecektir.

Olfe firmasının hosting, sunucu ve veri merkezi hizmetlerinden yararlanabilir, blog sayfasındaki faydalı içeriklere göz atarak web sitenizi daha konforlu hale getirebilirsiniz.

 

 

Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

Kurumsal ve diğer ihtiyaçlarınız için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İletişim