Olfe Blog

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet ortamında varlığını sürdürmek isteyen web sitelerinin ziyaretçi deneyimi, site hızını artırma gibi konularda çaba göstermesi gerekiyor. Ziyaretçi deneyimi iyi olmayan, gereken konforu sağlayamayan web sitelerinin ömrü fazla uzun olmayabilir. Benzer şekilde site açılış hızında, içeriklerin yüklenme süresinde etkili çözümler üretmek gerekiyor. Bu doğrultuda CDN kullanımı site sahiplerine büyük avantajlar sağlayabilir.

İçerik dağıtım ağı kullanmak isteyen internet sitelerinin öncelikle durum tespitinde bulunması gerekiyor. CDN avantajları web sitesinin trafiğine, boyutuna göre farklılık gösterebilecektir. Örneğin, küçük bir bölgede hizmet sunan yerel web sitelerinin CDN’e ihtiyacı olmayabilir. Ancak e-ticaret işletmeleri, ulusal haber siteleri, yüksek trafikli bloglar, sosyal içerik mecraları gibi platformlarda CDN kullanmak büyük fark yaratacaktır. Farklı konumlardan ziyaretçi çeken sitelerde veri akışı daha hızlı hale gelecek, rekabet edilen dijital işletmeler arasında avantaj yakalanacaktır. Arama motoru performansı düşünüldüğünde CDN etkili bir yardımcı olacaktır.

Yazımızın devamında CDN kullanmanın sağlayacağı faydalara göz atacağız.

1. Site Yüklenme Hızını Artırmak

Web siteleri için gecikme süresini en aza indirmek epey önemlidir. Analytics raporlarında görülen hemen çıkma oranlarının yüksek olmasının sebepleri arasında gecikme süresinin uzun olması bulunur. CDN tercih ederek sitenize gelen trafiği farklı varlık noktalarını kullanarak yönetebilirsiniz. Görsel ve videoların yüklenme süresini azaltma konusunda CDN ağının büyük faydası olacaktır.

2. Arama Motoru Performansını Artırmak

Web sitelerinin arama motorlarında yükselişe geçebilmesi için SEO optimizasyonu gerçekleştirmesi gerekiyor. Web sitesinin yüklenme hızının SEO açısından ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerek. Gecikme süresini düşüren, içerik yüklenme hızını yükselten web siteleri Google’da üst sıralarda yer almaya devam edebilir. CDN kurulumu sağlayarak arama motoru performansınızı muhafaza edebilir veya yükseltebilirsiniz.

3. Yüksek Kullanıcı Deneyimi

Ziyaretçiler için web sitelerinin hızlı işlem gerçekleştirmesi oldukça önemli bir konudur. Bir web sitesi gereken hızı sağlayamıyor, içeriklere erişilmesinde gecikme yaşatıyorsa ziyaretçiler artık ilgili siteyi tercih etmemeye başlayacaktır. Yeni ziyaretçilerin kaybedilmemesi, kullanıcı deneyiminin mükemmelleştirilmesi bakımından CDN kullanmak avantaj oluşturacaktır.

4. Rekabet Katkısı

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. E-ticaret siteleri için bu durum daha kritik düzeyde. E-ticaret sitesindeki yüklenme süresinin uzunluğu yüzünden ziyaretçileri kaybetme riski bulunuyor. Böyle bir durumda ziyaretçiler rakip işletmelere yönelecek, ilgili e-ticaret işletmesi müşteri kaybedecektir. CDN avantajları nelerdir sorusuna yanıt olarak işletmeler arasında rekabete katkı sağlamasını örnek gösterebiliriz.

 

 

 

Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

Kurumsal ve diğer ihtiyaçlarınız için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İletişim